FANDOM


Runner
Runner (2)
Runner (3)

Chestburster zwiadowcy

Runner (ang. biegacz), „zwiadowca” – nietypowy ksenomorf pojawiający się w trzeciej części sagi Obcy. Wybił niemal wszystkich mieszkańców koloni karnej na Fiorinie, zginął zabity przez Ellen Ripley i ostatniego z więźniów.

Anatomia Edytuj

Runner narodził się po tym, jak twarzołap zainfekował embrionem psa jednego z więźniów (zaś w wersji reżyserskiej żywicielem był byk). Embrion rozwinął się w jego ciele i zabił biedne zwierzę. Już od momentu narodzin był o wiele sprawniejszy od zwykłego ksenomorfa. Posiadał wykształcone kończyny i był znacznie większy od zwykłego chestburstera.

Jego nietypowy wygląd spowodowany był w największej mierze pełnioną przezeń funkcją eusocjalną, określaną jako „zwiadowca”. Rozwiniecie się przez niego w ciele psa przyczyniło się jedynie do drobnych zmian w sylwetce i większej skłonności do czworonożnego chodu.

Runner był smuklejszy i zwinniejszy od zwykłego trutnia; poruszał się niemal wyłącznie na czterech kończynach, dzięki czemu był znacznie szybszy. Nie posiadał charakterystycznych dla innych przedstawicieli swojego gatunku wyrostków na plecach. Jego nogi były inaczej zbudowane – stopy były wydłużone, przez co kończyny bardziej nadawały się do biegu. Silne ręce zaopatrzone były w sześciopalczastą dłoń, w której podobnie jak u wojownika niektóre palce były zrośnięte parami, dając w rezultacie cztery palce.

Zwiadowca miał ochraniać nową królową póki ta nie narodzi się i nie osiągnie dojrzałego rozmiaru. Co za tym stało – nie mógł wyrządzić krzywdy jej żywicielce, którą była Ellen Ripley. Dawało to kobiecie przewagę w walce, będąc dla ksenomorfa nietykalną.