Złoczyńcy Wiki
Advertisement
Disambig Nazwa tego hasła odnosi się do więcej niż jednego pojęcia.

Zobacz inne pojęcia – Sauron

Skull-32-xxl
Uwaga!
Ten złoczyńca został uznany za Czyste Zło. W związku z tym jest jednym z najgorszych złoczyńców, pozbawionym jakichkolwiek pozytywnych cech i bez żadnych szans na nawrócenie się. Nawet jeśli posiada jakieś pojedyncze pozytywne cechy, to najczęściej są one całkowicie fałszywe, nieszczere i w ogóle nie usprawiedliwiają ohydnych zbrodni, jakich złoczyńca się dopuścił, albo jeśli posiada jakieś humorystyczne lub komediowe momenty, to nijak one nie umniejszają dokonanych przez niego nikczemnych czynów. Dla tego rodzaju złoczyńcy robienie złych rzeczy jest tak naturalne, jak oddychanie.


Nie możesz się schować. Widzę cię. W Pustce nie ma żadnego życia. Tylko śmierć.

—Sauron do Froda, kiedy zakłada Jedyny Pierścień.


Sauron jest głównym antagonistą filmowej sagi o Śródziemiu Petera Jacksona, występującym jako nadrzędny antagonista trylogii Hobbita i główny antagonista trylogii Władcy Pierścieni.

Jest on Mrocznym Władcą Mordoru, który w minionych wiekach wykuł Jedyny Pierścień, aby podbić całe Śródziemie. Po utracie Pierścienia i swojej fizycznej postaci oraz pokonaniu na wieki, w końcu odzyskał znaczną część swojej dawnej mocy w Trzeciej Erze i ponownie stoczył wojnę z Wolnymi Ludami Śródziemia, dążąc do ponownego zjednoczenia z Jedynym Pierścieniem i w ten sposób rządzenia Śródziemiem. Jest największym wrogiem Drużyny Pierścienia, zwłaszcza Aragorna.

W jego rolę wcielił się Sala Baker.

Charakterystyka[]

Wygląd[]

Sauron jest początkowo przedstawiany jako rycerz w czarnej zbroi, dzierżący ogromną czarną maczugę. Jest tam reprezentowany w ludzkiej postaci, kiedy Pierścień jest wykuwany, a kiedy swój pierścień stracił, jest przedstawiany w formie oka oddzielonego od jakiegokolwiek ciała. Sauron traci swoje fizyczne ciało po tym, jak Isildur odciął mu palce kawałkiem Narsila. W tej wersji Czarny Pan wydaje się być mniej lub bardziej nietknięty, dopóki nie stracił swojego pierścienia, ponieważ w tym momencie jego ciało rozpada się, eksplodując. Po jego klęsce jest przedstawiany w postaci oka, działającego jako ciało. Później w pierwszym filmie Saruman wskazuje Gandalfowi, że Sauron nie może jeszcze przybrać fizycznej postaci, co sugeruje, że ogniste Oko Saurona jest jego bezcielesnym umysłem. To oko dominuje Barad-dues.

Osobowość[]

Szerząc tylko mrok i cierpienie, gdziekolwiek się udał, Sauron był niczym więcej niż okrutnym, żądnym władzy tyranem. Wszystko, czego pragnął, to panowanie nad całym życiem, wykucie Jedynego Pierścienia, aby skorumpować jego posiadaczy w bezmyślnych niewolników, przybierając postać Nazguli, i prowadzenie wojen przeciwko wszystkim wolnym ludom Śródziemia o całkowity podbój. Nie cenił nikogo poza sobą, tylko wykorzystywał orków w swojej armii.

Sauron był niezwykle sadystyczny i lubił psychologicznie dręczyć innych, grożąc Aragornowi życiem Arweny, podczas gdy konfrontowali się ze sobą przez Palantir, torturując Pippina, gdy odmówił mu odpowiedzi, mentalnie dręcząc Froda za każdym razem, gdy widział go przez Pierścień i nakazując Ustom Saurona okłamać Drużynę o tym, że Frodo nie żyje i znosił wielki ból, aby złamać ich ducha. Mógł też być nieco dowcipny, ponieważ „przywitał” Drużynę pod Czarną Bramą.

Sauron gardził ludźmi bardziej niż kimkolwiek innym, pragnąc zniszczyć świat ludzi, niszcząc Królestwa Gondoru i Rohanu. Był całkowicie bezlitosny, pragnąc eksterminacji całego miasta Minas Tirith, łącznie z kobietami i dziećmi. Z powodu swojej nienawiści do ludzi, Sauron bał się i nienawidził Aragorna, prawowitego króla Gondoru, bardziej niż jakiejkolwiek innej istoty. Sauron tak bardzo bał się Aragorna, że ​​chciał zniszczyć samo Minas Tirith, aby ten nigdy nie został królem.

Był bardzo inteligentny i manipulujący, oszukując ludzkich królów Pierścieniami, odwołując się do ich chciwości, a następnie przekształcając ich w lojalnych niewolników, Nazguli. Był jednak również arogancki i dumny, szydząc z Gandalfa i Galadrieli za to, że nie byli w stanie go pokonać i domagając się od Mordoru (a zatem i siebie) godnej armii. Spoglądał z góry na wszystkie inne istoty, które były pod nim. Sauron tak źle myślał o hobbitach, że nie mógł nawet odróżnić Froda i Pippina. Jak na ironię, to dwóch małych hobbitów, Frodo i Sam, byli w dużej mierze odpowiedzialni za jego ostateczny upadek.

Sauron nie był tchórzem i był gotów samotnie patrzeć na całą armię u szczytu swojej mocy i walczyć z nią. Podczas działań wojennych wykorzystywał strach i zastraszanie na swoją korzyść.

Ciekawostki[]

  • Sauron nie przybrał w książce postaci Oka. Zamiast tego nadal miał fizyczną formę z brakującym odciętym palcem. Oko na szczycie Barad-dûr występuje tylko w serii filmowej i stworzono je, aby nadać Sauronowi większą prezencję.
    • W książce Sauron jest wewnątrz wieży, szpiegując przez „okno Oka w swojej mrocznej fortecy”. W filmach Petera Jacksona humanoidalna forma Saurona pojawia się po raz ostatni, gdy Aragorn spogląda w palantír w edycji rozszerzonej Władcy Pierścieni: Powrotu Króla, a Pippin odbywa krótkie i przerażające spotkanie z Okiem po zajrzeniu do palantir Orthanc.
  • Sauron pierwotnie planował przyjąć formę fizyczną i walczyć z Aragornem w Bitwie pod Czarną Bramą we Władcy Pierścieni: Powrocie Króla, ale zrezygnowano z tego i zostało to zastąpione trollem.
  • Podczas gdy jego przeszłość przed Drugą Epoką jest w dużej mierze nieznana, Galadriela odnosi się do Saurona jako „sługi Morgotha”, potwierdzając, że, podobnie jak w książce, Sauron kiedyś służył Morgothowi. Jednak już jemu nie służy, ponieważ teraz pragnie panowania nad całym życiem na Ziemi.
  • Rola Saurona w Hobbicie została znacznie rozszerzona, z większym naciskiem na jego rolę jako Nekromanty Dol-Guldur, a także pokazując, że pragnął Samotnej Góry ze względu na jej strategiczną pozycję i że zainicjował Bitwę Pięciu Armii. Został wymieniony w oryginalnej powieści Hobbita jako Nekromanta.
  • Sauron jest jedynym antagonistą filmowej serii o Śródziemiu, który pojawia się w jakiejś formie w każdym filmie.

Galeria[]

Linki zewnętrzne[]

Advertisement