Złoczyńcy Wiki
Advertisement
Uwaga!
Ten złoczyńca jest Niekonsekwentnie Okrutny. Oznacza to, że jest on nikczemną postacią, która dopuściła się okropnych czynów i spełnia Nikczemne Standardy historii, w której się znajduje, jednak jej postępowanie jest zbyt niekonsekwentne, aby kwalifikować się jako Czyste Zło czy nawet Prawie Czyste Zło. Taka postać musi dopuścić się co najmniej jednej naprawdę poważnej i wyróżniającej ją zbrodni w fabule, ale jednocześnie musi mieć co najmniej kilka odkupieńczych cech (nawet nawrócenie), aby się zaliczać do tego miana.


Stałem się potężniejszy niż jakikolwiek Jedi. Nawet ty.

—Hrabia Dooku do Yody - jego najsłynniejsza kwestia.

Sithowie kontrolują wszystko. Po prostu tego nie wiesz!

—Dooku do Anakina.

Wyczuwam w tobie wielki strach, Skywalker. Masz w sobie nienawiść. Masz gniew. Ale nie korzystasz z nich.

—Ostatnie słowa hrabiego Dooku skierowane do Anakina Skywalkera, zapowiadające jego przemianę w Dartha Vadera.


Hrabia Dooku, znany też jako Darth Tyranus (102 BBY – 19 BBY) jest jednym z głównych antagonistów w serii Gwiezdne Wojny. Jest głównym antagonistą w filmie Atak Klonów oraz pomniejszym antagonistą w filmie Zemsta Sithów.

Był niegdyś mistrzem Jedi, który służył jako padawan Yody oraz mistrz Raela Averrossa i Qui-Gon Jinna, zanim został potężnym Lordem Sithów i drugim uczniem Dartha Sidiousa. Jest także sprawcą wojen klonów, zaaranżowanych przez Sidiousa, służąc jako głowa Konfederacji Niezależnych Systemów oraz koordynując plany Sidiousa w jego imieniu. Jest arcywrogiem Anakina Skywalkera podczas wojen klonów oraz mistrzem generała Grievousa, Savage'a Opressa i Asajj Ventress.

W jego rolę filmową wcielił się zmarły Christopher Lee, a w kreskówkach dubbingował go Corey Burton. W polskiej wersji językowej dubbingował go Zbigniew Konopka.

Biografia[]

Dooku był padawanem Yody, potem mistrzem Jedi. Po śmierci jego ucznia – Qui-Gon Jinna przeszedł na ciemną stronę mocy pod wpływem Dartha Sidiousa. Na jego polecenie zabił również mistrza Sifo-Dyasa, który zamówił armię klonów na Kamino.

Gwiezdne Wojny: Część 2 – Atak Klonów[]

Zwołał zbuntowanych senatorów na Geonosis, gdzie mieli podpisać pakt stworzenia Konfederacji Niezależnych Systemów, która miała doprowadzić do końca Republiki. Jednak przerwał to Obi-Wan Kenobi, który odkrył jego plany. Dooku schwytał go i wyjawił mu prawdę o Republice; dogłębnie skorumpowanej oraz rządzonej tak naprawdę przez Sidiousa. Zaproponował mu dołączenie do niego, lecz Obi-Wan nie wierzył mu i odrzucił jego propozycję.

Wkrótce Anakin oraz Padme Amidala wyruszyli po Kenobiego z misją ratunkową, lecz sami zostali schwytani. Mieli być straceni na arenie za szpiegostwo. Z odsieczą przybyły klony, które pokonały droidów. Dooku widząc to postanowił uciec zabierając plany Separatystów, m.in. o Gwieździe Śmierci. Przekazał je Mistrzowi, który przebywał w tym czasie na Corusant. Ponownie spotkał Anakina i Obi-Wana, którzy chcieli mu w tym przeszkodzić. Hrabia pokonał ich zadając im poważne rany – Anakin stracił przedramię. Na miejsce przybył Yoda, który miał zamiar rozprawić się z Dooku. Walka była zacięta, lecz Hrabia chciał uciec, więc cisnął filar na dwóch leżących Jedi. Yoda powstrzymał to, lecz Dooku uciekł. Rozpoczęły się wojny klonów.

Gwiezdne Wojny: Część 3 – Zemsta Sithów[]

Dooku przybył na statek Niewidzialna Dłoń, gdzie Skywalker i Kenobi mieli uratować pojmanego kanclerza (Sidiousa). Hrabia stanął z nimi do pojedynku. Wprawdzie pokonał Obi-Wana, lecz nie docenił siły Anakina, który dał radę pokonać go w walce i odciąć mu ręce, co zaimponowało Sidiousowi. Chcąc przekabacić Skywalkera na ciemną stronę Mocy, kazał mu zabić Dooku, co zszokowało Hrabię. Anakin nie chciał tego zrobić – ponieważ sądził, że tak robią tylko Sithowie. Mimo to, zabił zdradzonego Dooku.

Osobowość[]

Dooku jest bezwzględny, żądny władzy i całkowicie amoralny, postrzegając innych jako zwykłe przedmioty, których należy używać i odrzucać. Przyjaźń, lojalność i miłość nic dla niego nie znaczą, a zdrada jest jego drugą naturą. Jest również inteligentny i charyzmatyczny, i potrafi manipulować praktycznie każdym, aby postrzegał go jako zbawiciela, sojusznika lub cokolwiek innego, co przynosi mu największe korzyści w danym momencie.

Służąc Darthowi Sidiousowi, Dooku jest bezwzględnym terrorystą i wodzem, którego metody obejmowały tortury, morderstwa, a nawet ludobójstwo. Jednak zanim przeszedł na ciemną stronę, był szanowanym Mistrzem Jedi, wyszkolonym przez Yodę i służącym jako Mistrz Qui-Gon Jinna. W tym czasie był niekonwencjonalny w swojej filozofii i metodach, często stojąc w sprzeczności z Radą Jedi. Bronił na przykład kontrowersyjnej teorii Siły Życia, a nie zjednoczonej Siły. Przekazał tą nietypową wiedzę swojemu uczniowi. Przedstawiał się jako polityczny idealista, ale jego jedynym prawdziwym celem była władza.

W tym czasie, ze swoją nową tożsamością Sitha, nie wahał się nadwerężać swoich zwolenników i sojuszników, takich jak Asajj Ventress, ponieważ go zawiodła, ale okazał pewien żal po odwróceniu się plecami do Ventress, doprowadzając do furii własnego mistrza, Dartha Sidiousa.

Prawdopodobnie największymi słabościami Dooku są jego arogancja i próżność; wierzy, że jest lepszy od wszystkich innych zarówno ze względu na swój arystokratyczny rodowód, jak i to, co uważa za swoje naturalne dary, a to czasami prowadzi go do błędów w osądzie. Gardzi „zwykłymi” mieszkańcami galaktyki, których odrzuca jako „ignorancki motłoch”, a także jej nieludzkimi gatunkami, których planuje eksterminować lub zniewolić, gdy będzie już u władzy.

Ciekawostki[]

  • Podobnie jak Darth Maul i generał Grievous, Dooku jest jednym z kilku złoczyńców w prequelowej trylogii Gwiezdnych Wojen, z których każdy zapowiada inny aspekt przyszłości Anakina jako Dartha Vadera. W tym przypadku Dooku reprezentuje upadłego Jedi, który jest publiczną twarzą machinacji Sidiousa, który traci ręce podczas bitwy i którego zwycięski przeciwnik otrzymuje od Sidiousa rozkaz położenia kresu jego życia.
  • W brazylijskim tłumaczeniu imię Dooku zostało zmienione na „Dookan”, prawdopodobnie w celu uniknięcia perwersyjnych aluzji z imieniem postaci, ponieważ brzmiało to jak popularne slangowe określenie „anus”.
  • Scena w Zemście Sithów, w której Palpatine nakazuje Anakinowi zabić Dooku, odzwierciedla scenę z Powrotu Jedi, ostatniego filmu z oryginalnej trylogii, w którym naciska na syna Anakina, Luke'a, aby zabił swego ojca (który był teraz Darthem Vaderem).
  • Tuż przed śmiercią Dooku w Zemście Sithów, wspomniał on Anakinowi, że nosi w sobie wielki strach, a także nienawiść i złość zapowiadające przemianę Anakina w Dartha Vadera i zamordowanie przez niego w czystej furii Padmé, jego żony.
  • Pomimo tego, że był jednym z głównych antagonistów Wojen klonów, Dooku nie pojawił się podczas siódmego i ostatniego sezonu, mimo że był wielokrotnie wspominany. Ponadto jego śmierć w Zemście Sithów miała miejsce przed ostatnimi dwoma odcinkami serialu.
  • Hrabia Dooku zabił swojego brata i siostrę, aby przejść na ciemną stronę mocy.
  • Dooku jest jedynym głównym antagonistą drugiego filmu z trylogii Gwiezdnych Wojnen, który nie nawrócił się w jej trzecim filmie, ponieważ zarówno Darth Vader, jak i jego wnuk Kylo Ren odkupili się odpowiednio w Powrocie Jedi i Skywalker. Odrodzenie. W związku z tym jest jedynym z uczniów Palpatine'a, który nigdy nie został odkupiony, ponieważ nawet Darth Maul zawarł pokój z Obi-Wanem Kenobi tuż przed śmiercią w Rebeliantach.
  • Pomimo tego, że jest głównym antagonistą Ataku Klonów, pojawia się dopiero w drugiej połowie filmu.

Galeria[]

Atak Klonów[]

Zemsta Sithów[]

Advertisement