FANDOMLurtzUruk pojawiający się w filmie Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia. Jego zadaniem było złapanie hobbitów wędrujących w kierunku Góry Przeznaczenia, oraz dostarczenie ich do Sarumana.

W jego rolę wcielił się nowozelandzki aktor Lawrence Makoare, który odegrał także rolę Gothmoga i Czarnoksiężnika z Angmaru.

Biografia Edytuj

Lurtz powstał jako jeden z pierwszych Uruk-hai Sarumana. Podczas "narodzin" zaczął dusić jednego z orków. Inni widząc to ruszyli duszonemu orkowi na pomoc, ale zostali zatrzymani przez Sarumana, który był zaintrygowany agresją i przemocą obecną w krwi Uruka. Saruman mianował go dowódcą oddziału Uruk-hai, który został wysłany w pościg za Drużyną Pierścienia.

Oddział Lurtza dogania drużynę na wzgórzu Amon Hen. Lurtz rani śmiertelnie Boromira strzelając z łuku, a następnie walczy z Aragornem. Podczas walki ogromna brutalność i siła Lurtza wydają się rywalizować z umiejętnością Aragorna i pomysłowością. Jednak w końcu Aragorn odcina mu rękę, a następnie głowę Lurtza.

Ciekawostki Edytuj

  • Pomimo tego, że jest głównym antagonistą filmu, Lurtz nigdy nie pojawia się w książce. Został stworzony tylko na potrzeby filmu.

Galeria Edytuj

Złoczyńcy ze świata J.R.R. Tolkiena
Mroczni Władcy MorgothSauron
Uruk-hai LurtzUglúkShagratMauhúr
Nazgûle Czarnoksiężnik z AngmaruKhamûlHelm ŻelaznorękiIsildurSkrzydlate bestieSuladân
Balrogowie Zguba DurinaGothmogTar-Goroth
Gobliny/Orkowie Wielki GoblinGrinnahAzogBolgYaznegGrishnákhGothmogSnagaGorbagTharzogSharku
Czarni Númenorejczycy Rzecznik SauronaAgandaûrCzarna Dłoń SauronaMłot SauronaWieża Saurona
Wielkie Pająki SzelobaUngolianta
Smoki SmaugAncalagon CzarnySkatGlaurungDrogoth
Upadli ludzie Ar-PharazônWładca Miasta na JeziorzeAlfrid LickspittleGrímaBill FernyLheu BreninEasterlingowieHaradrimowieKorsarze z UmbaruDunlendingowieVariagowie
Inni SarumanMaeglinFëanorTed SandymanLotto Sackville-BagginsGollum
Stworzenia Upiory KurhanówTrolleCarcharothCzatownikStara WierzbaWargowieDraugluin